„Wyobrażenie porażki blokuje część potencjału energetycznego, a wyobrażenie sukcesu mobilizuje funkcje organizmu w kierunku określonego celu”.
Dzięki świadomości swojego ciała, sowich możliwości, osiągnięć i swoich emocji jesteś w stanie dalej się rozwijać i osiągać coraz to lepsze wyniki – przede wszystkim wtedy, gdy wydaje nam się to niemożliwe.
Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu treningowi mentalnemu będziesz w stanie zarządzać swoją motywacją i poprawić swoje nastawienie. Kiedy stawiamy czoła fizycznym wyzwaniom nasze działania są inicjowane przez podświadome ośrodki podkorowe mózgu. Kiedy stres osiąga pewien poziom, mózg podejmuje działania ochronne, żeby obniżyć motywację i tym samym zredukować natężenie wysiłku. W trakcie Selekcji nie możemy do tego dopuścić. Pojawiają się wtedy komunikaty „Zwolnij”, „To nie Twój dzień”, „Zrezygnuj”, „Po co to robisz”. Stresowe peptydy wiążą się z receptorami całego organizmu budując emocjonalne tło charakteryzujące się niską motywacją i negatywnym nastawieniem. Ośrodki podkorowe ograniczają ukrwienie kory mózgowej i uszkodzonych obszarów ciała. Wtedy ból staje się silniejszy niż zwykle!!
„Wizualizację (przeżycie wielozmysłowe) zapoczątkował Carl Simonton radiolog, który początkowo sam, a później ze swoją żoną specjalistką do spraw motywacji – prowadzili skuteczne metody leczenia guzów w radioterapii z wykorzystaniem wizualizacji. Ich sukces przyczynił się do dalszych badań, rozwoju wizualizacji, która stała się narzędziem terapeutycznym oraz zawitała do sportu”.
Kiedy i jak przeprowadzić wizualizację.
Na co dzień funkcjonujemy w stanie czuwania (fale beta). Obniżając częstotliwość fal właśnie (w czasie zasypiania lub relaksacji, medytacji) mózg przechodzi w stan fal alfa, gdzie świadomość umożliwia nam odbiór bodźców (np. sugestie), na które reagujemy już bez udziału świadomości. Jest taki stan zaraz przed zasypianiem, który pojawia się czasami i nie wiesz czy to sen czy jawa. Ten stan wykorzystywany jest np. w hipnozie lub właśnie w sporcie.
Ćwiczenie wizualizacji przebiegu selekcji.
Zrób dokładną wizualizację przebiegu selekcji. Dzień po dniu. Znajdź 30-50 min czasu i zapoznaj się z materiałami poniżej. To pomoże Ci stworzyć realny obraz w wyobraźni (chyba, że już byłeś i z jakiegoś powodu nie udało Ci się).
Masz mieć świadomość co Cię czeka. Masz wiedzieć wtedy jak sobie z tym poradzić. Przeczytaj poniższe artykuły oraz obejrzyj filmy.
– http://creatiopr.pl/agat-selekcja-czyli-drzwi-do-specjednostki/
– http://creatiopr.pl/13-krokow-do-jednostki-agat/
– http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/20791?t=Selekcja-do-Agatu-dzien-pierwszy
– http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/20806?t=Selekcja-do-Agatu-odpadli-pierwsi-kandydaci
– http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/20819?t=Mity-na-temat-selekcji-do-wojsk-specjalnych
– http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/20834?t=Final-selekcji-do-Agatu-szczesliwa-trzynastka
– https://www.youtube.com/watch?v=1qxyTr4bs3M – program Elita
– https://www.youtube.com/watch?v=Sqq05QPnOR0 – z selekcji do Lublińca
– https://www.youtube.com/watch?v=wbUWmIqE3BY&t=240s – z selekcji do Formozy
Gdy to przeczytasz zamknij oczy i wyobraź sobie jak się czujesz po kilku dniach selekcji: ból, wyczerpanie, niewyspanie, wątpliwości, chęć rezygnacji – TO UODPORNI CIE NA WYZWANIA! Bądź przygotowany na najgorsze a nie „jakoś to będzie”.
Wizualizuj jak sobie z nimi radzisz. Miej przed oczami swój CEL – SŁUŻBA W JEDNOSTCE SPECJALNEJ, TYLKO NIELICZNI PRZECHODZĄ SELEKCJE – JA JESTEM JEDNYM Z NICH (to musi być w czasie dokonanym a nie np., że „będę”! Ma być „JESTEM”, „PRZESZEDŁEM”.
Wyobraź sobie różne możliwe wyzwania, trudności, złą pogodę wtedy będziesz emocjonalnie i mentalnie przygotowany na takie warunki i w ten sposób wytrenujesz różne części swojego ciała (świadome i podświadome) i umysłu, by później współdziałały ze sobą.
Na koniec wizualizuj realistyczny sukces. Twórz w wyobraźni obraz, w którym krok po kroku dołączasz poszczególne zmysły. Np. zaczynamy od obrazu, w którym widzisz siebie na mecie, potem wyobraź sobie co słyszysz, co czujesz, jakie jest otoczenie, jak przybijasz „piątki” z instruktorami, jak gratuluje Ci Dowódca Jednostki itd. Obraz ten „szlifuj” do momentu, aż będziesz czuł, jakbyś tam naprawdę był. Jesteś bardzo zmęczony, obolały, ale zrobiłeś to! Z zapasem sił i przede wszystkim – Z GODNOŚCIĄ!!!
PRZESZEDŁEM SELEKCJĘ DO WOJSK SPECJALNYCH!
Od dzisiaj, codzienne rano, zaraz po pobudce zapisuj na kartce (ważne żebyś robił to ręcznie na kartce papieru) twój cel: „Przeszedłem Selekcję do Jednostki Specjalnej.” I to ma czynić każdy twój dzień ukierunkowany na osiągnięcie tego celu. Cele nie zapisane są tylko marzeniami.
„Znajdź swoje granice wytrzymałości, pokonaj je a osiągniesz więcej niż wydawało ci się możliwe”.
Bibliografia:
„Wizualizacja” F.J. Paul-Cavallier
„Potęga podświadomości” J.Murphy